Menu Zamknij

Czujesz się chory? Zachęcamy Cię byś udał się do lekarza i poddał odpowiednim badaniom. Skonsultuj wyniki najlepiej u kilku lekarzy specjalistów. Zachęcamy też do lektury rozmowy z prof. dr. hab. Ewą Osińską. (fragment poniżej)
Cały artykuł dostępny na stronie Gazety Wyborczej: „Zioła. Jak mądrze je stosować” (kliknij link)

 

Zioła. Jak mądrze je stosować

Margit Kossobudzka

Nie można ziół lekceważyć, one leczą. Należy z nimi postępować tak samo jak z lekami syntetycznymi przepisywanymi nam przez lekarza. Jeśli chcemy się nimi wspomagać w chorobach, to musimy mieć dobrze postawioną diagnozę. Rozmowa z prof. dr hab. Ewą Osińską*, specjalistką od roślin zielarskich.
Margit Kossobudzka: Czy zioła mają jeszcze znaczenie we współczesnej medycynie?
Prof. Ewa Osińska: Na pewno! Pod warunkiem że stosuje się je w odpowiedni sposób, zgodnie z zaleceniami. Najpierw poznajmy swoją chorobę. Nie może być tak, że sąsiadka pije jakieś zioła na ból brzucha, to i my je stosujemy, bo jej pomogły. Takim postępowaniem możemy zrobić sobie krzywdę. Ból brzucha ma różne podłoże, trzeba najpierw ustalić, z czego on wynika.
Rośliny lecznicze to też leki, ale pochodzenia naturalnego. Trzeba się na nich znać lub zasięgnąć opinii u osoby zajmującej się fitoterapią.
Wszystkie rośliny leczą?
– Nie wszystkie. Jest pewna grupa roślin wśród milionów gatunków rosnących na całym świecie, które zaliczamy do leczniczych, ponieważ one coś w sobie mają.
Co mają?
– Substancje i związki, które określamy mianem biologicznie czynnych, charakteryzujące się dużą wybiórczością w oddziaływaniu na nasz organizm. Albo całościowo, albo na poszczególne narządy. Substancje występujące w roślinach dzieli się na pierwotne i wtórne. Pierwotne to podstawowy materiał budulcowy, energetyczny i zapasowy dla roślin. Zalicza się do nich cukry, tłuszcze, białka i chlorofil. Wtórne to takie, które stanowią wyspecjalizowaną grupę związków na drodze przemian metabolicznych rośliny. Występują w małych ilościach. Dla roślin pełnią funkcję wydalin, chronią przed atakami patogenów, jak również przywabiają owady zapylające. Te związki biologicznie czynne należą do różnych grup i różne jest ich działanie. Dziedzina wiedzy zajmująca się badaniem substancji czynnych roślin to farmakognozja. Znamy ok. 50 tys. metabolitów wtórnych. Niektóre z nich mają silne działanie, inne – słabsze. Jest grupa roślin, u której występują związki bardzo silnie działające, np. glikozydy nasercowe.
(…)
Jakie są zalety ziół?
– Leki naturalne oparte na wyciągach z roślin leczniczych łagodzą skutki uboczne stosowanych przez nas leków syntetycznych, jeżeli są odpowiednio dobrane. Mogą wspomagać działanie leku, który przyjmujemy. Nie znaczy to, że możemy brać mniejszą dawkę zalecanego leku syntetycznego, ale zioła mogą spowodować, że ten lek lepiej działa. Jeśli w przeziębieniu stosujemy aspirynę czy paracetamol, to dobrze, ale pijmy też herbatkę z lipy, która działa napotnie. W organizmie podczas choroby gromadzą się produkty przemiany materii, które warto wypocić i wydalić z organizmu.
(…)
Są przeciwwskazania do stosowania ziół?
– Oczywiście. Możemy być uczuleni na niektóre zioła, możemy pewnych roślin nie tolerować. W niektórych ziołach są związki zaliczane do glikozydów kumarynowych, które mogą uczulać. Kumaryny należy umiejętnie stosować, bo wpływają na rozrzedzenie krwi. Poza tym zioła mogą wchodzić w interakcje z lekami stosowanymi przez nas na co dzień. Powinniśmy zawsze powiedzieć lekarzowi, jakich ziół używamy.
Do ziół trzeba mieć cierpliwość.
– Na pewno nie należy spodziewać się efektu po jednej szklance naparu. Zakłada się, że zioła powinniśmy stosować minimum dwa tygodnie, by zacząć odczuwać ich działanie. Ja sama stosuję zioła. Może nie tak systematycznie, jak bym chciała, bo łatwiej i szybciej jest połknąć tabletkę. Jednak z własnego doświadczenia wiem, że zioła naprawdę działają, ale po pewnym czasie regularnego stosowania.

*PROF. DR HAB. EWA OSIŃSKA – Katedra Roślin Warzywnych i Leczniczych Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

TREŚĆ CAŁEGO WYWIADU: „Zioła. Jak mądrze je stosować”